Lubin

Lubin

Miasto Lubin powstało z zespołu osadniczego, http://drukowanieprac.wlubinie.com.pl na który składały się: osada targowa, gród obronny, podgrodzie. W obrębie obecnego terenu wzgorza zamkowego zapewne był gród obronny, w pozniejszym okresie gród kasztelański, wzmiankowany w 1224 r. Jego istnienie na krzyżówce ważnych wezlow kupieckich miało wpływ na powstanie miasta. Nazwa pochodzi od pradawnego imienia Luba. Lubin jako pełnoprawna miejscowość, zapewne na prawie polskim funkcjonował już w I polowie XIII w. Czas lokacji na prawie magdeburskim.
Lubin jest kojarzony z przemysłem przetwórczym rudy miedzi, której najwieksze złoża w Europie umiejscowione się właśnie pod tym miastem. W związku z tym Lubin jest postrzegany jako bardzo dobrze rozwijająca się stolica polskiej miedzi. Ponadto w lubińskich kopalniach wydobywa się także w sporych ilościach rudy srebra i innych metali szlachetnych.
.Dzięki ogromnej produkcji dobrej jakości sukna, Lubin zaliczano do miast bogatych. Dzięki temu zamozni mieszczanie i rzemieślnicy mogli finansować koszty studiów swoich synów. W latach 1376-1510 na różnych uczelniach studiowało 33 żaków z Lubina, a w okresie 1450-1510 w samym Krakowie 19, co na tamte czasy jest liczbą duza. W podanych latach uniwersytet krakowski szczyciła się wysokim stopniem nauczania i przyciągała słuchaczy z wielu krajów.
Najważniejszą inwestycją w latach 1821-1828 była modernizacja drogi do Wrocławia i budowa nowej do Rawicza w 1852 r.

If you have any issues regarding where by and the way to make use of gmina lubin, you possibly can contact us at our web site.

Contact Details

 • Address
  1 Rue Victor Hugo
 • City
  Conflans-Sainte-Honorine
 • State or Province
  CENTRE
 • Zip Code
  78700
 • Country
  France
 • Telephone
  01.46.31.93.73
 • Mobile
  01.46.31.93.73

Контакты

Адрес:

Украина, Затока, станция Нагорная

(район Каралино-Бугаза), ул.Нагорная 5

Телефон: 048-788-78-78

Mail: 7887878b@gmail.com

Официальный сайт

Created by Prime Design Studio